Background Image

ŚWIADECTWO

Home  /  ŚWIADECTWO

Kiedy trzeba?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy właściciel/ administrator nowo wybudowanego/przebudowanego budynku, a także lokalu mieszkalnego, w razie jego sprzedaży bądź najmu – jest zobowiązany do sporządzenia Świadectwa Charakterystyki Energetycznej Budynku/Mieszkania, czyli tzw. Certyfikatu Energetycznego.

Dlaczego warto – nawet gdy nie ma wymogu prawnego?

Jeżeli dla naszego budynku, niezależnie, jakiego jest on typu (np. budynek jednorodzinny, wielorodzinny, przemysłowy, komercyjny itd) – zostanie rzetelnie sporządzone Świadectwo Energetyczne (jeszcze korzystniej – audyt energetyczny), to uzyskamy następujące informacje:

  1. Jaki jest stan energochłonności naszego budynku?

  2. Które elementy konstrukcyjne budynku odpowiadają za największe straty energii?

Jeżeli w oparciu o ww. informacje uzyskane z rzetelnie wykonanego Świadectwa, itd) – przeprowadzimy właściwą modernizację tych newralgicznych elementów budynku, to tak czy inaczej, na pewno uzyskamy korzyści (co prawda – w wymiarze zależnym od metod modernizacji jakie wybierzemy, a więc od wielu czynników jak np. naszej wiedzy, trafnych wyborów itp. Prawidłowo do określenia tych metod modernizacji służy audyt):

  1. bardzo znaczące zmniejszenie zużycia energii cieplnej/elektrycznej, a więc także bardzo znaczące zmniejszenie wysokości rachunków za ogrzewanie/elektryczność. W zależności od aktualnego stanu obiektu i przyjętych rozwiązań modernizacyjnych, oszczędności te mogą sięgać nawet 90% dotychczasowych kosztów. Na ogół jest to rząd 30-70%;

  2. odpowiednio do pkt.1, nastąpi istotna poprawa jakości warunków mikro-klimatycznych (tj. ogólna termika, rozkład temperatur w obiekcie i pomieszczeniach, wentylacja, wilgotność itp)  w naszym obiekcie;

  3. odpowiednio do pkt.1, nastąpi wyraźnie pozytywny wpływ na środowisko naturalne, tj. istotne zmniejszenie jego zanieczyszczenia – głównie w wyniku ograniczenia, bądź nawet całkowitego wyeliminowania spalania nieodnawialnych paliw (węgiel, koks, olej, gaz).
    W przypadku budynków o bardzo słabych parametrach energetycznych, w celu zapewnienia odpowiednich warunków ich użytkowania (ogrzanie, ciepła woda użytkowa, światło), oraz na pokrycie potężnych strat energii „wyciekającej” z takiego słabo-energetycznego budynku – potrzeba ogromnych ilości paliwa, a w konsekwencji do środowiska emituje się ogromne ilości zanieczyszczeń.
    To właśnie głównie te zanieczyszczenia, produkty spalania małych przydomowych kotłowni – są wg naukowych badań przyczyną zmian klimatycznych, smogu w miastach itp

 

 

 

Lokal mieszkalny – od 400 zł

Dom jednorodzinny – od 900 zł

Budynek wielorodzinny – od 7zł/m2

Budynki zamieszkania zbiorowego, komercyjne,przemysłowe, magazynowe itp. – wg indywidualnej wyceny

*ceny netto